Okresní volejbalový svaz Břeclav ZPĚT
Aktuality
Kalendář akcí
Soutěže 2010/2011
Okresní soutěže
Kontakty
Dokumenty
Výbor OVS 2010
Komise rozhodčích
Disciplinární komise
STK
Odkazy
Historie
Archív
Zprávy
Email
Český volejbalový svaz - homepage

Historie volejbalu na okrese Břeclav

TJ Tatran Poštorná - historie volejbalu v Poštorné

Historie

Českému volejbalu je více než třičtvrtě století a poštorenskému není o mnoho méně, i když přesný rok jeho zrození neznáme. Z dobových pramenů se dá usuzovat, že se tak stalo v druhé polovině dvacátých let minulého století. Od příslušníků tehdejší armády se volejbal rozšířil mezi skautské a trampské kolektivy. Z počátku se jen tak pinkalo, později se nalajnovalo hřiště na dvoře obecné školy a hrálo se bez sítě jen tak přes provaz, později se objevila i síť.
První zápasy většinou se Sokolem Břeclav a Moravskou Novou Vsí byly nad síly tehdejších volejbalistů Sokolu Poštorná. Pravidelnou přípravou se však výkonnost brzy vyrovnala s okolními družstvy. Největšího předválečného úspěchu dosáhli poštorenští volejbalisté v roce 1938, kdy se na hřišti v Poštorné 28. září utkali se Sokolem Hodonín, zvítězili, a stali se tak okresními přeborníky. O postup do vyšší soutěže se měli utkat s vítězem okresu Zlín. K tomu už nedošlo, protože 8. října 1938 byla Poštorná již okupována nacistickou armádou.
O rozvoj poštorenského volejbalu se nejvíce zasloužil Matěj Popovič, který byl duchovním vůdcem tehdejší mládeže. Dovedl ji sjednotit a strhnout k dobré zájmové činnosti. Sám byl také vynikajícím nahrávačem a s J. Malinkovičem tvořili výbornou dvojici. Dalšími hráči byli např. Leo Šudrla, Josef Blažek, Jan Klimovič, Josef Novotný.

V době války organizovaný volejbal ustoupil. O Sokolu Poštorná se dovídáme dále až po roce 1945. V roce 1947 přišel do Poštorné jako učitel Svatopluk Fučík, který v té době byl nejen úspěšným hráčem, ale i organizátorem. V roce 1954 nastupuje nová éra poštorenského volejbalu pod hlavičkou Spartak Poštorná.
Vyzrálý kolektiv ve složení Vaculka, Šiška, Uher, Kundera, Turčík, Schejbal bojoval o postup do divize. V roce 1951 dochází k reorganizaci a přejmenování oddílu na Sokol Todoza Poštorná a to podle příslušnosti ke strojnímu závodu Továrna dopravního zařízení bratří Galusů. V roce 1952 došlo k další změně názvu a to na TJ Spartak Poštorná a o dva roky později na TJ Baník Poštorná podle příslušnosti k nářaďovému závodu Nafta Poštorná.

Citace ze stránek TJ Tatran Poštorná. ing.Libor Vilda
Celý text - odkaz na stránky TJ Tatran Poštorná.