Okresní volejbalový svaz Břeclav ZPĚT
Aktuality
Kalendář akcí
Soutěže 2010/2011
Okresní soutěže
Kontakty
Dokumenty
Výbor OVS 2010
Komise rozhodčích
Disciplinární komise
STK
Odkazy
Historie
Archív
Zprávy
Email
Český volejbalový svaz - homepage

Historie volejbalu na okrese Břeclav

Historický kalendář břeclavského volejbalu

Historie

Úvod : Volejbal v Břeclavi nejpravděpodobněji podle dochovaných materiálů vznikl v SBI ve dvacátých letech minulého století, kdy jej začali hrávat v rámci pravidelných cvičebních hodinách Sokola.

1927 : První zmínky byly nalezeny v týdeníku Břeclavsko. Muži v tomto roce sehráli přátelská utkání se Sokolem Hodonín. Doma vyhráli 2:1, v odvetě v Hodoníně podlehli 1:2.

1930 : Existoval v SBI dorost (Josef Červenka, Januška, Pokorný, František Šedivý, Totušek, Tunseny), který vyhrál v Hodoníně se Sokolem 2:0, dále hrál s místní vojenskou posádkou 2:0, s DTJ Podivín2:0, v Rakvicích 2:0, prohrál se Sokolem Brno 10:2, porazil Charvatskou Novou Ves 2:0, hrál v Šakvicích při otevření sokolovny s Hustopečemi 2:0 a s Velkými Bílovicemi 2:0. Z tohoto roku pochází zmínka i o prvním ženském volejbale v zápase se SBI proti Moravské Nové Vsi 15:7, 15:11. Zachovala se i sestava SBI : Bojáková, Branstatterová, Kučíková, Poledníková, Prchalová.

1931 : ženy SBI hrály i v tomto roce v sestavě Prchalová, Holobrádková, Kučíková, Pacalová, Pochylá proti Sokolu PoŠ1orná 3: 1 v přátelském utkáni i v "župních závodech" 2: 1. Muži SBI obsadili v Brně 3. místo v turnaji sedmi župních celků.

1932 : Nacházíme opět zmínky jen o ženském volejbale. SBI hrával své zápasy na hřišti u tehdejší mlynářské školy (nyní průmyslové školy). 25. záři porazily Sokol Brno II 2:0, 9. října se zúčastnil turnaje žup v Brně. Z šesti celků skončil na třetím místě. Vedoucím celku byl František Šedivý.

1933 : muži SBI hráli se Strážnicí 1:4, vyhráli turnaj v Břeclavi nad Skauty z Poštorné a Sokolem Strážnice.

1934 : Ženy SBI postoupily do krajského "závodu" žup v Brně vítězstvím nad Sokolem Charvatská Nová Ves. SB II pořádal turnaj dorostenců za účasti Sokola Poštorná, Charvatské Nové Vsi, SBI a II. Vyhrál SBI

1935 : Dorostenci SBI vyhráli okrskový přebor Sokola nad Mikulovem, Charvatskou Novou Vsí a Podivínem. Na župním turnaji skončili druzí za Hodonínem, když dvakrát porazili Moravskou Novou Ves.

1936 : Župní turnaj dorostenců vyhrál SBI, v mužích byl první Sokol PoŠ1orná, 2. Moravská Nová Ves, 3. Vel. BíIovice, 4. Klobouky, v dorostu SBI před MíkuIovem a Charvatskou Novou Vsí,

1937 : V srpnu při otevření atletické dráhy a volejbalových kurtů na stadiónu SBI byl uspořádán turnaj mužů za účasti devíti družstev, z Břeclavska hráli DTJ Břeclav, SBI, Sokol Poštorná. Na nových kurtech se hrál i župní - "závod" žen: 1. SBI, 2. Charvatská Nová Ves, 3. Hodonín, 4. SBI B.

1938 : V září se hrál v Břeclavi turnaj mužů: 1. Hodonín, 2. SBI, 3. Hustopeče, 4. Klobouky. V dalším turnaji mužů vyhrál SBI (ing Krátký, J.Červenka, F. Šedivý, Fojt, Bačík) před Poštornou , Obchodní akademií Břeclav a Reálným gymnáziem Břeclav. V dorostu vyhrál rovněž SBI ( Miloslav Bartocha, Jež, Weber, Novák, Loučka)Josef Čamlík